آزمون IELTS چیست؟

آیلتس IELTS مخفف The International English Language Testing System به معنی نظام امتحان بین المللی زبان انگلیسی است. آیلتس یک نیاز عمومی برای ورود به دانشگاهها، مراکز کاری، و برنامه آموزشی در کشورهای بریتانیا (انگلستان)، استرالیا، نیوزلند، و کانادا می باشد.

بسیاری از دانشگاههای جهان نتایج آیلتس را معتبر می­دانند و برای پذیرش دانشجو به آن اکتفا می­کنند. آیلتس برای ارزیابی توانایی زبان داوطلبان طراحی شده است که برای کار یا تحصیل به کشورهای انگلیسی زبان می روند. امتیاز (مسولیت) برگزاری امتحان آیلتس در ایران بر عهده سه مرکز می باشد:

 

1- تهران آیلتس www.ieltstehran.com

2- آیلتس ایران http://ielts.sanjesh.org

3- دانشگاه آزاد اسلامی http://ielts.iauset.com

 

داوطلبان باید بر اساس نیاز خود یکی از امتحانهای Academic و یا General Training را انتخاب کنند. معمولا  برای شرکت در دانشگاهها و مراکز آموزشی به آیلتس آکادمیک نیاز است و در صورت مهاجرت باید در آزمون عمومی IELTS General Training شرکت کرد (البته برخی مواقع نتایج آزمون Academic برای مهاجرت نیز پذیرفته می­شود). امتحان آیلتس Academic قدرت داوطلب را برای تحصیل در مراتب مختلف تحصیلی ارزیابی می کند. امتحان General Training تاکید بیشتری بر مهارتهای پایه داوطلبانی دارد که برای کار، برنامه های آموزشی، و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان می روند.

 

نحوه برگزاری آزمون آیلتس

 

داوطلبان در چهار مهارت Listening، Reading، Writing، و Speaking مورد آزمون قرار خواهند گرفت. همه داوطلبان (هم Academic .و هم General Training) در یک امتحان Listening و Speaking مشترک شرکت می کنند. ولی Reading و Writing آزمون آِیلتس آکادمیک با آزمون آیلتس عمومی متفاوت است. سوالات به گونه ای طرح شده اند که تمامی رتبه ها را از داوطلب مبتدی تا داوطلب حرفه ای تحت پوشش قرار داده است. سه مهارت از چهار مهارت یعنی Listening، Reading، و Writing در یک روز مورد آزمون قرار می گیرند، اما امتحان Speaking طبق اعلان قبلی معمولا یک هفته قبل برگزار می شود.

جدول زیر مدت زمان تخصیص یافته به بخش‌های مختلف این آزمون را نشان می‌دهد:
 

Time to Answer each question

Number of questions

Total amount of time allotted

Sub-test

45 seconds

40

30 minutes

Listening

~ 45 seconds

40

60 minutes

Reading

30 minutes

2

60 minutes

Writing

 -

 -

11-14 minutes

Speaking

Total test time: ~ 2 hours 45 minutes

 


 

نتیجه آیلتس

 

آیلتس یک شرح حال از توانایی داوطلب در زبان انگلیسی ارائه می دهد. نمره آزمون آیلتس بین صفر تا نه خواهد بود اگر کسی در امتحان تقلب کند و یا بسیار ضعیف باشد نمره صفر خواهد گرفت در غیر اینصورت نتیجه تک تک مهارتها جداگانه اعلام می شود و میانگین تمامی نتایج، امتیاز نهایی داوطلب خواهد بود. تمامی نتایج به بالا گرد خواهند شد. به عنوان مثال اگر داوطلبی نمره 7.25 را کسب کند به نمره 7.5 گرد می شود ولی اگر داوطلبی نمره 7.1 را کسب کند به نمره 7 گرد خواهد شد.

0  Did not attempt the test

1  Non user

2  Intermittent user

3  Extremely limited user

4  Limited user

5  Modest user

6  Competent user

7  Good user

8  Very good user

9  Expert user